Mechanik pojazdów samochodowych
Okres nauki: 3 lata
Kwalifikacje dla zawodu:

Kwalifikacja: MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych.

Kształcenie teoretyczne

Kształcenie w zakresie ogólnokształcącym oraz zawodowym odbywa się w szkole.

Kształcenie praktyczne

Zajęcia praktyczne realizowane są w zakładach rzemieślniczych. Uczniowie zatrudnieni są jako młodociani pracownicy i zgodnie §19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.), młodocianemu pracownikowi w okresie nauki zawodu, przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezes GUS.
Okres:
- I rok nauki nie mniej niż 4% ww. wynagrodzenia,
- II rok nauki nie mniej niż 5% ww. wynagrodzenia,
- II rok nauki nie mniej niż 6% ww. wynagrodzenia.

Egzaminy zawodowe

Egzamin kwalifikacyjny uczeń zdaje na koniec II semestru klasy 3 i uzyskuje kwalifikacje - obsługa, diagnozowanie i naprawa pojazdów samochodowych (symbol kwalifikacji MOT.05.) w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych.

Informacje o zawodzie

Mechanik pojazdów samochodowych wykonuje:

  • demontaż i montaż zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych,
  • konserwację zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych,
  • pomiary i badania diagnostyczne pojazdów samochodowych oraz interpretuje ich wyniki,
  • lokalizuje uszkodzenia zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych na podstawie pomiarów i wyników badań diagnostycznych. Więcej...

Wymagane dokumenty
  1. Wniosek wydrukowany i podpisany przez rodzica/opiekuna prawnego oraz składającego dokumenty wraz z datą złożenia w siedzibie szkoły lub przesłany na pocztę szkolną zszhubal@hubal.radom.pl w formie załącznika jako zdjęcie lub skan podpisany imieniem i nazwiskiem. W temacie wiadomości powinno znajdować się imię i nazwisko kandydata, oznaczenie oddziału i typu szkoły.
  2. Kserokopia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz kopia zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, którą kandydat ukończył.
  3. Zaświadczenie o przyjęciu na zajęcia praktyczne jako młodocianego pracownika od 1 września 2020 roku podpisane przez pracodawcę.
  4. Kandydaci umieszczeni na listach zakwalifikowanych do przyjęcia potwierdzają wolę podjęcia nauki w Zespole Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu składając do Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej w przeźroczystej obwolucie (koszulce) następujące dokumenty:
  • Oryginał zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej.
  • Oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
  • Zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie. Skierowanie na takie badanie wydaje szkoła.
  • Orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej wydane na cykl kształcenia ponadpodstawowego w przypadku posiadania przez kandydata.
    Jeżeli kandydat nie ma możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lub orzeczenia w terminie określonym przez Ministra Edukacji Narodowej lub Mazowieckiego Kuratora Oświaty, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację składa się w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie określonym odpowiednio przez Ministra lub Kuratora. W opisywanej sytuacji, odpowiednio ww. zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której kandydat został przyjęty, nie później niż do dnia 25 września 2020 r. Niezłożenie w terminie do dnia 25 września 2020 r., odpowiednio zaświadczenia lub orzeczenia, jest równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty.
  • 3 zdjęcia.

Regulamin naboru